مزه شادی بهتر است

این جمله خواهرزاده من است در پاسخ به این سوال که تو چرا همیشه شاد هستی؟

خواهرزاده ام همین چند روز پیش 4ساله شده، حرف هایش بسیار جالب است و مثل همه بچه های 4ساله، خیلی شیرین و دوست داشتنی است. اما گاهی حرف های جالبی می زند که ما آدم بزرگ ها باید به حرف هایش فکر کنیم، مثلا همین حرف اخیرش، “مزه شادی بهتر است!” آیا تابحال شما به مزه شادی فکر کرده اید؟ من به شخصه هیچوقت به آن فکر نکرده ام.

البته شاید این سوال برایمان ایجاد شده باشد که چرا عده ای همیشه شاد هستند، ولی بطور معمول پاسخ های مشخص، منطقی و تعریف شده ای برای این سوال به ذهنمان خطور کرده و جوابی مثل این که مزه شادی بهتر است پاسخی نیست که به ذهن خیلی از افراد برسد، اما برای ذهن یک بچه که هنوز درگیر بایدها و نبایدهای زندگی ماشینی نشده خیلی عجیب نیست.

Friendship

جالب آنجاست که برای فهم بهتر منظورش توضیحات تکمیلی نیز ارائه میدهد. مثلا میگوید: “من مزه شادی را دوست دارم، آبجی مزه کار را!” مثالی میزند تا به ما بفهماند علایق هر فرد مزه ای دارد و هر شخصی بخاطر همان مزه اش پیگیر علاقه هایش است و خود او دوست دارد همیشه شاد باشد. شادی هایش مثل همه بچه ها در این سن و سال بی دلیل هستند. دنبال بهانه ای برای شاد بودن نمی گردد. هر چیزی میتواند باعث شود او شاد باشد و بخندد.

4ORTKE.ir_.8

بعد از شنیدن این حرفش، سعی کردم به گذشته های دور، وقتی من هم بچه بودم فکر کنم. خاطره ای از  4 سالگیم یادم نیامد اما خوب بخاطر داشتم زمان هایی را که هیچ چیزی باعث نمیشد ناراحت شوم، شاید معنای ناراحت نبودن با شاد بودن بسیار متفاوت باشد اما باز هم جای شکرش باقی است که شرایط زندگی باعث نشده بود که غصه محور اصلی فکرم شود. همین که چیزی باعث ناراحتی تان هم نشود خیلی بهتر از این است که هر روز و هر لحظه غم و غصه عالم و آدم بر روی دلتان سنگینی کند ولی هیچ کاری نیز از دستتان بر نیاید!

بنظر شما نمی شود مثل همان دوران بچگی، شاد بود و بدنبال بهانه ای برای شاد بودن نگشت؟

همه ما دوران کودکی را پشت سر گذاشته ایم و همه ما خاطرات شیرین و بیاد ماندنی از آن دوران داریم. پس چرا سعی نمی کنیم دوباره مثل همان دوران زندگی کنیم؟ درست است در دوران کودکی درکی از شرایط زندگی و سختی های روزمره نداشته ایم اما حالا با علم به اینکه میدانیم همه این سختی ها موقتی و گذرا هستند آیا نمی توانیم شاد باشیم و به خودمان این شادی را هدیه دهیم؟

HappyKids2

چرا بزرگترها همیشه به دنبال بهانه ای خاص و تعریف شده در دنیای بیرون می گردند تا بواسطه آن شاد باشند و خنده بر روی لب هایشان بنشیند؟ به اطرافتان نگاهی بیاندازید. وقتی عید نوروز میشود یا اعیاد مذهبی مان ، روز پدر، مادر، شب یلدا، تولد خودمان یا نزدیکانمان و کلی اتفاق خوب دیگر که هر ساله آنها را جشن می گیریم می افتد همه ما واقعا آن روزها شادیم و سرشار از انرژی مثبت، اما آیا بدون بهانه نمی توانیم شاد باشیم؟ حتما قرار است یک عامل بیرونی باعث شود خنده بر لب های ما بنشیند یا احساس کنیم امروز با تمام مشکلاتی که داریم اجازه داریم شاد باشیم، بگوییم و بخندیم؟!

مگر همان روزهای جشن و عید، آن مشکلات حل و فصل شده اند که ما احساس شادی و خوشحالی میکنیم؟! اگر در همان روزها نیز مشکلات پابرجا هستند ولی ما با تمام سختی ها باز هم شادیم، پس میتوانیم بدون بهانه نیز شاد باشیم، اما این بار شادی که از درون خود ما شکل می گیرد نه بیرون. شادی که مزه اش متفاوت از شادی های بیرونی است.

زندگی-شاد،شاد-بودن،روش-های-ساده-برای-شاد-بودن،رموز-شاد-زیستن،شادی-و-تندرستی،زندگی-موفق-با-شادی

فکر میکنم این شادی مزه اش خیلی خاص و جالب باشد. بیایید امتحان کنیم. اصلا بیایید فکر کنیم هر روز سال یک روز خاص است و باید بخاطرش جشن و پایکوبی براه بیاندازیم. مثلا امروز، امروز اولین روز تابستان 1395 خورشیدی است. فکر میکنم روز مهمی باشد، اینطور نیست؟ من امروز احساس میکردم هر کسی را که میبینم سراسر عشق و شادی است برای همین اسم امروز را گذاشتم روز عشق.

شما چه اسمی برای امروزتان می گذارید؟

 

[instagram-feed]

4 دیدگاه در “مزه شادی بهتر است

 1. اعظم گفت:

  قربون خواهرزاده ت بشم

 2. سمیه گفت:

  فدای خواهر زادت که با سه کلمه ادم رو به فکر فرو میبره. خدا نگهدارش باشه

 3. مه پاش گفت:

  ممنونم بابت مطالب مفیدی که قرار میدید!

  1. zendegieziba گفت:

   خواهش میکنم
   خوشحالم که براتون مفیده

دیدگاه بسته شده اند.