من به اندازه کافی خوب هستم تا بتوانم …

آنچه بیشتر از همه چیز در زندگی به شما کمک میکند تا به آرامشی عمیق دست پیدا کنید این است که عمیقا خودتان را دوست داشته باشید.

عاشق خودتان باشید

البته این به معنی خود شیفتگی و خود را برتر از دیگر انسان ها دانستن نیست، بلکه منظور پذیرش خود با تمام خصوصیات و ویژگی هایی است که شما را در بر گرفته. احساسی که باعث شود شما عمیقا خودتان را دوست داشته باشید و خود را لایق داشتن بهترین چیزها بدانید.

شاید خیلی از آدم ها در جواب این سوال که آیا خودت را واقعا دوست داری خیلی سریع بگویند بله، من خودم را دوست دارم یا به خودم احترام میگذارم، اما اگر از این سوال کلی به سوال های جزئی تر بروید خواهید دید بسیاری از آنها واقعا به خود و شخصیت وجودیشان احترام نمیگذارند. مثلا اگر از آنها بپرسید برای خودتان چه کاری انجام میدهید که نشان دهد واقعا خودتان را دوست دارید و احساس نقص یا ضعف نمیکنید شاید خیلیها جوابی برایتان نداشته باشند، چون همان موقع یاد چندین نقطه ضعفشان می افتند و اتفاق هایی جلو چشمشان ظاهر میشود که نشان میدهد خیلی از آدم هایی که میشناسند به مراتب بهتر از آنها هستند و متاسفانه مقایسه ویژگی هایشان با افراد دیگر و سبک و سنگین کردن قابلیت هایشان باعث میشود خیلی وقت ها احساس رضایتی که میخواهند را نداشته باشند و همین احساس عدم رضایت باعث میشود آرامش درونی که هر انسان به آن نیاز دارد را از دست بدهند و ذهنشان بیشتر و بیشتر درگیر جزئیات کم اهمیت و اتفاق هایی شود تا بتوانند مقیاس ارزش و اهمیت خودشان را در قیاس با دیگران بالاتر ببرند. متاسفانه در این شرایط چون این افراد همیشه در حال بررسی دیگران و مقایسه آنها با خودشان هستند آن احساس رضایت و پذیرش وجودی که باید داشته باشند را بدست نمی  آورند و همین مسئله بیشتر و بیشتر آنها را به سمت ناراحتی و دوست نداشتن خود پیش میبرد.

به نظر من دوست داشتن خود یکی از بزرگترین هنرهایی است که همه انسان ها باید آن را بطور کامل یاد بگیرند تا بتوانند زندگیشان را بر اساس آن شکل دهند. بعنوان مثال من اگر فردی باشم که خودم را با تمام استعدادها، توانایی ها و هرآنچه در من وجود دارد بپذیرم آن وقت هیچ وقت احساس کسر و کمبود و کوچکی و بزرگی نسبت به آدم های دیگر به من دست نخواهد داد و همین پذیرش وجودی کمک میکند بسیاری از ناراحتی هایی که برای خیلی از آدم ها هر روز رخ میدهد و برای ساعتها و شاید روزها فکر و انرژیشان را درگیر خود میکند رها شوم.

عاشق خودتان باشید

 

باید بتوانیم خودمان را بپذیریم حتی اگر در گذشته اشتباهات زیادی مرتکب شده ایم. غصه گذشته را خوردن، هنوز به فکر اشتباهات گذشته بودن، استرس و نگرانی آن موقع را با خود راه بردن و نبخشیدن خود بخاطر آن اشتباه، همه و همه باعث خلق یک نتیجه نامطلوب در وجود ما میشود. همه ما واقعا دلمان میخواهد از طرف دیگران مورد توجه قرار بگیریم و دوست داشته شویم، برای همین سختگیرانه ترین شرایط را برای خودمان خلق میکنیم تا بتوانیم چیزی شویم که دیگران دوست دارند و اگر به ایده آل های اطرافیان و مردم و جامعه نزدیک نشویم آن موقع نسبت به خودمان احساس بدی پیدا میکنیم. پذیرش وجودی و دوست داشتن خود بسیار مهم و ارزشمند است، چیزی بالاتر از هر فکر و آرزویی که دارید، زیرا تا خودتان را دوست نداشته باشید و برای شخصیتتان احترام قائل نشوید به سختی خواهید توانست به سمت آرزوهایتان حرکت کنید.

 

عاشق خودتان باشید

پس بیایید از همین لحظه به همدیگر کمک کنیم تا خودمان را آنطور که هستیم بپذیریم، نقاط ضعف، عیب ها و ایرادهایی که در خودمان میبینیم براحتی میتوانند کم رنگ شوند و حتی ما را به طرف قوی ترین استعدادها و توانایی هایمان حرکت دهند اگر خودمان را آنگونه که هستیم بپذیریم.

 

برای شروع پذیرش و دوست داشتن خود جلو آینه بروید، به چشم هایتان نگاه کنید و خیلی آرام و شمرده به خودتان بگویید: میدونی واقعا دوستت دارم، همین طوری که هستی.

عاشق خودم هستم

سعی کنید چند بار جلو آینه این جمله را به خودتان بگویید و بعد از آن روی چند تکه کاغذ این جمله را بنویسید و در جاهایی قرار دهید تا در روز مدام آن را ببینید، مثلا روی در یخچال، گوشه مانیتور یا حتی توی کیف پولتان تا وقتی آن را باز میکنید جلو چشمتان باشد.

باید یاد  بگیرید به خودتان احترام بگذارید و این با پذیرش تمام و کمال خودتان اتفاق می افتد، پس بارها و بارها این جمله را بخوانید و بعد از آن بگویید سپاسگزارم.

 

همه ما میدانیم کلمات معجزه میکنند و انرژی آنها میتواند براحتی سطح انرژی ما را تغییر دهد، پس هنگام تکرار جمله و گفتن سپاسگزارم ( بخاطر بودنتان ) باید انرژی داشته باشید و قدرت درون کلمات را احساس کنید. شاید در ابتدا برایتان سخت باشد، شاید جلو آینه نتوانید به خودتان بگویید دوستت دارم، شاید گریه تان بگیرد و هزار عکس العمل دیگر، اما باید این کارها را انجام دهید تا به نتیجه برسید، باید بتوانید انرژی منفی که در مورد خودتان دارید را دور کنید و به جای آن آرامش و لذت پذیرش را جایگزین کنید که به مراتب از آن انرژی منفی قویتر است.

خوشحال میشوم اگر هر کدام از شما دوستان تجربه تان را هم وقتی برای دفعه اول تمرین را انجام داده اید و هم بعد از تکرار آن، با دوستان دیگر به اشتراک بگذارید تا همه از تجربیات هم استفاده کنیم و بتوانیم سطح انرژیمان را به کمک هم بالا نگه داشته و خیلی سریعتر در این راه موفق شویم.

با سپاس از همه شما

زندگی زیبا

 

[instagram-feed]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *