هرگز قضاوت نکنید

امروز  متوجه یک نکته خیلی مهم شدم که امیدوارم همیشه و در هر شرایطی آن را به یاد داشته باشم. هیچ وقت در مورد دیگران با اطلاعاتی که در دست داری قضاوت نکن.

بارها برایم پیش آمده که کسی حرفی زده یا کاری کرده که حسابی تعجب کردم یا حتی کمی عصبانی شدم و در مورد آن حرف یا کارش قضاوت کرده ام. مثلا همین امروز، از حرف یک نفر حسابی شاکی شدم چون فکر کردم میخواهد کارش را گردن من بیاندازد. چندین بار کارهایش را انجام داده بودم بدون اینکه در حیطه وظایف من باشد، صرفا بخاطر اینکه کارها عقب نیفتد آنها را انجام داده بودم اما امروز عصبانی شدم ( البته فکر کنم بخاطر گرمی هوا هم بود چون یک ساعت در هوای گرم سر ظهر بیرون دفتر بودم) و در مورد آن به یکی از همکارانم گفتم. بعد از چند دقیقه با همان فرد تماس گرفتم و همان موقع فهمیدم قصدش چیز دیگری بوده! من اشتباه کرده بودم و حالا بخاطر ناراحتی چند دقیقه قبل بدون دانستن تمام ماجرا و قضاوت کردن در مورد آن شخص بدون اطلاعات کافی بیشتر از دست خودم عصبانی بودم.

بارها به خودم قول داده ام هیچ وقت کسی را قضاوت نکنم، حتی اگر اطلاعات کامل از یک اتفاق یا ماجرا داشته باشم. وقتی در مورد آدم ها قضاوت نمیکنم واقعا احساس بهتری دارم، کاری به خوب و بد آنها و کارهایشان ندارم و این باعث میشود انرژیم را از دست ندهم و تازه انرژی منفی هم جذب نکنم. اما گاهی سررشته امور از دستم خارج میشود و یک لحظه متوجه میشوم در مورد شخصی قضاوت کرده ام، شاید به ناحق حرفی زده باشم و همین عکس العمل خودم بیشتر اذیتم میکند.

 

نمیدانم شما هم این تجربه را دارید یا نه، اما امیدوارم برای خودم دیگر تکرار نشود، همیشه سعی میکنم آدم ها را به دید مثبت نگاه کنم، خوبی هایشان را ببینم و در موردشان قضاوت نکنم. میدانید یکی از خوبی های قضاوت نکردن این است که آدم ها را به دو دسته خوبان و بدان تقسیم نمیکنید،  نباید نه در ذهن نه در کلام و برخورد و عکس العمل، آدم ها را به خوب و بد تقسیم کنیم، همه مثل همیم، هیچ کس با دیگری فرقی ندارد و این ارزشمندترین کاری ست که هر انسان میتواند برای انسان های دیگر انجام دهد. به تجربه برایم ثابت شده وقتی در مورد کسی قضاوت میکنم این قضاوت روی دید من نسبت به آن آدم یا گروه بسیار تاثیر گذاشته و یک احساس منفی نسبت به آنها برایم ایجاد کرده است. متاسفانه مدت زمان زیادی طول میکشد آن احساس منفی از بین برود و کینه یا خصومت احتمالی هم پاک شود.

حتما میدانید کینه داشتن و احساس تنفر و انزجار نسبت به کسی یا گروهی میتواند چه عواقب خطرناکی برایتان ایجاد کند. همان احساس منفی که درونتان هر لحظه قوت میگیرد باعث جذب انرژی های مخرب شده و کم کم روی بدن تان نیز تاثیر میگذارد و بیماری های عجیب و غریبی بوجود می آید. اگر میخواهید بیشتر بدانید کافی ست چند دقیقه در اینترنت در مورد اثر نفرت و خشم و سرطان جستجو کنید، مطمئنم از چیزهایی که میخوانید متعجب خواهید شد.

پس اگر میشود با قضاوت نکردن آدم ها و قرار ندادن آنها در دسته خوب و بد، از شر احساسات منفی مثل ترس، نفرت، کینه، خشم و چیزهای دیگر از این قبیل خلاص شد، چرا این کار را انجام ندهیم؟! وقتی قضاوت نکنیم یعنی اجازه ورود احساسات منفی را نمیدهیم و این یعنی یک گام موثر به سمت سلامتی، هم سلامتی جسمی و هم روحی.

برای همین تصمیم گرفتم بیشتر مراقب افکار و البته صحبت هایم باشم. به مدت یک هفته هر روز مینویسم چند بار در مورد دیگران قضاوت کرده ام. میخواهم کم کم آن را به صفر برسانم. اگر دوست داشتید شما هم انجام دهید، اگر همه چیز با موفقیت پیش رفت هفته آینده موفقیتم را در این زمینه اعلام خواهم کرد.

 

دوستدار همیشگی شما

زندگی زیبا

پ.ن.1: میدانم آن جمله که گفتم احتمالا عصبانیتم بخاطر گرمی هوا بود فقط یک بهانه است برای دلخوش کردن خودم. من باید یاد بگیرم عصبانی نشوم حتی اگر در جهنم باشم!

پ.ن.2: یادتان هست نماینده کلاس تا زمانی که معلم به کلاس بیاید روی تخته سیاه یا یک دفترچه لیست خوبان و بدان تهیه میکرد؟! زمان ما که اینطور بود، قبل و بعدش را نمیدانم!

 

[instagram-feed]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *